Milyen egyszerűen és persze nagyszerűen hangzik ez a mondat.
Pedig szállodát építeni nemcsak menő, de magas szaktudást és pontos műszaki kivitelezést is igényel. Nem biztos, hogy mindenki egyetért az alábbi kijelentéssel, de egy szálloda olyan, mint egy finomhangolt hangszer. Ahhoz, hogy közel tökéletesen működjön, nagyon apró dolgok szükségesek és azoknak együtt kell jól működnie. Hogyha bármelyik tényező nem klappol, akkor a hangszer sem szól olyan szépen, és a szálloda sem működik megfelelően és zökkenőmentesen.
Ehhez pedig elengedhetetlen a magas műszaki tartalom. Bizony mindig lehet fokozni, mégpedig akkor, ha ez a szálloda egy belvárosi műemlék jellegű épületben kell, hogy megvalósuljon. Meglévő épület más funkcióra való átalakítása, akármilyen alapos és precíz előkészítést követően is tartogathat meglepetéseket. Egy koros épület, csak menet közben fedheti fel a titkait.
Nem volt ez másképp az Andrássy út 52 szám alatti épület esetében sem. Az építésvezetőknek sok esetben a helyszínen kellett kitalálni a műszakilag, és költségeknek is megfelelő megoldást egy-egy frissen jelentkező problémára.
Szárazépítési szempontból, akkor kapcsolódtunk be folyamatba, amikor a szerkezetépítés nagy része (vasbeton és acél szerkezetek) is elkészültek, de még nem zajlott le az épület teljes víz zárása. Ez az állapot mindig némi izgalommal vegyített aggódást is hordoz magában. Az égi áldással érkező csapadék sok szempontból öröm, ám a kivitelezés ezen állapotában hátráltató tényező is lehet. Ez előrelátással, jólszervezettséggel és a már elkészült szerkezetek védelmével kiküszöbölhető, vagy az esetlegesen keletkező veszteségek csökkenthetőek.
Hogy mi volt a legnagyobb kihívás? A térbeli organizáció. Magyarul a zsebkendőnyi felvonulási terület, ahol nemcsak a gipszkarton anyagok fogadása, hanem minden más szakági anyagok fogadása/mozgatása is történt. Persze ott az épület maga, ahol az anyagok tárolhatóak, de az sem terhelhető pontszerűen több raklapnyi kartonnal, vagy más nehezebb anyaggal. Bodó Róbert Bakart-os építésvezető kollégánk nap, mint nap az anyagok mozgatásán, tárolásán, annak optimális szinten tartásán dolgozott.
Érdekesség, ennél a háznál, hogy a tervezők pl. a fürdőszoba falakat nem futtatták a mennyezetig, költségoptimalizálási szempontokat figyelembe véve, mivel egy-egy szinten adott volt a 4,5 – vagy akár egy másik szinten 5,5 m belmagasság. A fürdőszobai falak profilkiosztását egy előre megtervezett részletterveken jelenítették meg. Ez a tervezői elképzelés azt jelentette, hogy kb. 10%-nyi kartont spóroltunk így meg az épületben, ami a jelenlegi anyagárak mellett igen jelentős megtakarítást biztosított beruházónak.
Ez az építkezés egy sajátos viselkedést igényelt. Rugalmasnak kell lenni az anyagfogadásnál – várni a toronydarura, vagy éppen az építési felvonóra – ami az épület belső udvarában kapott helyet, rugalmasságot igényelt, ha több szakkivitelező együtt dolgozik, de az Andrássy 52 -nél a rugalmasságot maga az épület is igényelte. Hisz’ a valóságban nem biztos, hogy a tervek szerint jöttek ki a szobák méretei. Márpedig egy mm pontosan tervezett szálloda esetében, ahol a szobák mérete a csillagok számával van összefüggésben, és a kényelmi szempontok sem hanyagolhatóak el, ott bizony a meglévő épület adta geometria nagy befolyással van ezekre az értékekre. Nem egyszer volt szükséges az adott szinten a szobák méretének újraosztására, mindvégig szem előtt tartva az előírások betartását.
Az épület 4. és 5. emelete (5.emelet, mint gépészeti szint) új szintek ráépítését jelentette, acél anyagú tartószerkezeti részekkel. Ezek a szintekkel, teljesen új emeletek épültek az épület meglévő szerkezeteire. Az acélszerkezetek tűzgátlási értékeinek növelése sok esetben kartonos szerkezetekkel történtek, és a dupla héjú mennyezet is (amelyből az egyik a tűzvédelmi szempontoknak való megfelelést hivatott ellátni) ezt a célt szolgálta.
Szállodák esetében, a legmagasabb követelményű akusztikai megfelelésre van szükség. Ugye senki sem szereti a szomszéd szobában zajló beszélgetéseket hallani, miközben pihenni vágyik? Ezért kiemelten fontos egy szállodai kivitelezésben a pontos, akusztikailag is megfelelő kivitelezett falak és mennyezetek. Ehhez a tervezők most nem féltek olyan egyedi, magas minőségű kartonlapokhoz nyúlni, amik mindezeket az értékeket biztonsággal biztosították. (Pl: ún. diamant lapok).
Büszkék vagyunk rá, hogy eddigi munkásságunk alatt, számos budapesti, és vidéki hotel projekt sikeres kivitelezésében vettünk részt, mint pl. La Prima Fashion Hotel, Bohem Art Hotel, Estillo Hotel, Hotel Moments, Párisi Udvar , Clark Hotel, Budapest Airport Hotel IBIS, Best Western Lake Side Hotel Székesfehérvár, Art Hotel Szeged.
Hogy mit gondolunk most, hogy a vége az A52 Hotel kivitelezésnek? Bízunk benne, hogy mind a Megrendelő, mind a szállodai vendégei, mind a szálloda üzemeltetője elégedettek ennek az impozáns és frekventált helyű épületnek a felélesztésével, és nem kívánhatunk mást, mintsem hogy újra hasonlóan szép, értéket teremtő kivitelezésben vehessünk részt és kamatoztassuk eddigi tapasztalatainkat, szaktudásunkat és elhivatottságunkat!